Slez Maurský – Stredomorská rastlina, ktorá je pôvodne dvojročná u nás sa pestuje ako letnička. Neboli by sme to my, aby sme nerobili pokusy. Nechali sme ju v zemi a na jar normálne zakvitla.
Pestovanie slezu maurského: odolnosť a rýchly rast
Veľmi rýchlo sa rozmnožuje, takže pre niekoho, kto sa nezbaví starej rastliny, sa vysemení do okolia. Mňa to tešilo, semená prechádzajú dobre stratifikáciou a tak mám menej práce na ďaľší rok.
Je to zázračná rastlina, ktorej sa vynikajúco u nás darí aj vo výške 900 m.n.m. Dorástla nám do výšky 4 metrov, vydržala naše vetry a víry. Vydrží určite aj v nížinách. Denne z jednej rastliny naoberáte, keď sa posnažíte, aj košík kvetov. Z jednej jedinej! Keď oberáte doobedu, poobede môžete začať v teplom lete znova.
Prínos pre včely a čmeliaky: vysoká cukornatosť slezu maurského
Čím viac kvetov sa oberie, tým viac rastú nové. Priam zázrak. Včely a hlavne čmeliaky túto rastlinu milujú! Rastlina má vysokú cukornatosť a to až 45%. Obsahuje veľké množstvo slizu, trieslovín a silice.
Čo je zaujímavé v tom minimálnom množstve silíc sa objavil vzácny damascén, ktorý je aj v ružiach damascénskych z Bulharska. Veľmi nádherná aj ako okrasná rastlinka.
Liečivé a kozmetické využitie slezu maurského
Ako užiť slez maurský? Na viacero spôsobov. Napríklad ako prírodné farbivo. Krásna sýta fialová farba zafarbí každý sirup, každý čajík, alebo jedlo. Africké ženy si farbia týmto slezom maurským svoje látky.
Rastlina má antiseptické a a detoxikačné účinky. Používame ju aj do kúpeľa, keď čerstvé lupene kvetov v studenšej vode vylúčia veľa slizu a na kožu a vlasy je to veľmi blahodárne. V našej ponuke máme aj šumivé tablety. Preto pridávam túto rastlinku aj do kozmetiky. Zvonka lieči a dezinfikuje rany, podporuje ich lepšie hojenie, odstraňuje pocit svrbenia a opuchy, lieči a zmierňuje kožné choroby ,ekzém či psoriázu.
Výborná pri prevencii chrípky, podporuje a prečisťuje trávenie, žalúdok, odstraňuje hnačky a plynatosť. Prečisťuje močové cesty a aj obličky, odstraňuje zápaly v ústnej dutine a horných dýchacích cestách, kašeľ, rozpúšťa hlieny a tvorí prísadu do ústnych vôd a kloktadiel.
Slez maurský v kuchyni a textilnom priemysle
Je to naozaj zázrak. Pozrite si fotky, ako sa deje proces od pestovania, cez zber, sušenie na lieskach po kvietku ukladáme na rošty a potom skladujeme na ďalšie spracovanie a konečný výrobok. Je to dlhá cesta, keďže sušný kvet je veľmi malinký a na sirup potrebujete riadne hrste, aby bol aj účinný.
Pozrite si Našu Ponuku Slezu Maurského
Nech sa páči, vyberte si z našej ponuky. Alebo potešte blízkeho našim darčekovým balením.